TARİHÇE & MİMARİ

   Bina 1950 yılında Merkez Bankası binası olarak açılan bir yarışma projesi. Yarışmayı kazanan Orhan Bolak, Doğan Tekeli ve Ergun Unaran ekibi. Projeleriyle yarışmaya katılan Doğan Tekeli ve Ergun Unaran o dönemde üniversite öğrencisi oldukları için yarışmaya okuldaki Asistanları Orhan Bolak’ın imzasıyla katılmışlar. Yarışma kazanıldıktan sonra da uygulama projelerinde ortak çalışmışlar. Projeyi özel kılan şey, dönemin mimarisinde hakim olan milli mimarlık arayışından sıyrılıp, çağdaş, modernist, taş yüzeylerine rağmen hafif betonarme çözümüyle ferah ve aydınlık mekanlar yaratarak, ağırbaşlı ama genç bir mimarlık yaratabilme başarısıdır.

Projeci mimarların, merkez bankası arşivlerindeki çizimlerinde tüm detaylarıyla incelikle nasıl çalıştıkları ve kapı kollarına kadar özenli bir çalışma ürettikleri belgelenmiştir. Daha sonraları Orhan Bolak üniversitedeki eğitmenliği ile yeni mimarlar yetiştirirken, Ergun Unaran İzmir’de sayısız projeye imza atmış ve uzun yıllar Mimarlar Odası başkanlığını yürütmüş, Doğan Tekeli’de İzmir’de Şato Gazinosu’nun projesini hazırlamış, daha sonra da Türkiye’nin yaşayan en önemli mimarlarından biri olarak sayısız seçkin projeye imzasını atmıştır.

1950’li yıllarda ulusal yarışmayla tasarım kalitesi tescillenen özgün, modernist kabuk; 2011 yılında Derya Akdurak (Makomim) tarafından mekansal kurgusu zedelenmeden, orjinalitesi gözetilerek, yeni fonksiyonuna kavuşturuldu. Tasarım dili olarak 50’li yıllara hazırlık dönemi olan 40’lı yılların dokusal ver formal yapısı, günümüz ihtiyaçları ve konfor koşulları gözetilerek yorumlandı. Binanın orjinal çizimlerinden yola çıkarak günümüze kalamamış detayları tekrar canlandırıldı ve yeni yapılan tefrişlerde ilham kaynağı olarak kullanıldı. Otelin tüm sabit ve hareketli mobilyaları bu binanın geçmişinden ve kimliğinden gelen ip uçlarıyla beslenerek özel olarak tasarlandı.

Eski bir banka binasında, ağırlıklı olarak iş çevresinin konaklayacağı ve iş hayatının stresli ve yoğun temposu içinde, konaklama sırasında kullanıcıları rahat ettirecek, hatta şımartacak tüm teknik ve konfor alt yapı ince ince düşünülüp işlenerek güvenli ve verimli bir korunak inşa edildi.

Rezervasyonlarınız için:

Tel : 0232 482 11 11

reservation@keyhotel.com
 
 
  © KEY Hotel 2011-2019. KEY Hotel bir E. Özgörkey Group kuruluşudur.